Pátek, 20 září, 2024

Víte, jak postupovat, když někomu způsobíte škodu na cestách v zahraničí?

Funguje pojištění odpovědnosti na cestách? | Kooperativa

„Ale já nechtěl, neudělal jsem to úmyslně!“ Tenhle oblíbený argument určitě znáte. Nejspíše jste ho dokonce i sami někdy použili. Nebo vaše děti. My vám ale věříme. Víme, že jste to zboží z pultu v obchodě neshodili úmyslně, víme, že jste do té paní na chodníku nestrčili záměrně, aby spadla. Někdy se to ale nedopatřením či kvůli chvilkové nepozornosti stát může. Třeba i na cestách do zahraničí nebo na dovolené. Pokud ale máte uzavřené pojištění odpovědnosti neboli tzv. „pojistku na blbost“, půjde vše vyřešit velmi snadno. A ke spokojenosti všech zúčastněných.

Pojištění odpovědnosti za škodu v zahraničí jezdí s vámi

Je potěšitelné, že cestovní pojištění si na své výjezdy do zahraničí pořizuje naprostá většina Čechů. Ovšem i když si mnozí z nich také ochotně připlatí za vyšší limity pojistného plnění i za širší nabídku služeb, na pojištění odpovědnosti stále téměř polovina z nich zapomíná.

Pojištění odpovědnosti z běžného občanského života, stejně jako připojištění odpovědnosti, které může být doplňkem k pojištění cestovnímu, přitom představují praktického, spolehlivého, svědomitého a zároveň nenáročného spolucestujícího na cestách v tuzemsku i za hranicemi.

Zejména v zahraničí může „pojistka na blbost“, kterou například pojišťovna Kooperativa nabízí u svého cestovního pojištění již v rámci standardních balíčků služeb KLASIK a PLUS, významně přispět k vyřešení nepříjemných situací v naprostém klidu a bez jakýchkoli zbytečných komplikací. Jak tedy postupovat, když někomu v cizině způsobíte nějakou škodu či újmu?

Hlavně v klidu a s rozvahou — asistenční služby pomohou

Není sice snadné udržet vždy nervy na uzdě, ale pokud jste dobře pojištěni, můžete se spolehnout na to, že na řešení dané situace nebudete sami.

V prvé řadě byste proto bez prodlení měli kontaktovat asistenční službu a vysvětlit, k čemu došlo a co se vám přihodilo. Následně je také vhodné o pojistné události co nejdříve podrobněji — třeba e-mailem — informovat přímo vaši pojišťovnu. Poskytněte jí veškerou dostupnou dokumentaci, aby mohla operativně situaci posoudit a co nejrychleji vše k vaší spokojenosti vyřešit a přistoupit bez zbytečného odkladu k vyplacení pojistného plnění.

Na dalším konkrétním postupu je dobré se vždy poradit s asistenční službou, která je vám obvykle k dispozici nonstop na telefonu, případně online.

Neobávejte se ale vše na místě řešit pokud možno oficiálně a rozhodně to neponechávejte pouze na ústní domluvě s poškozeným. Raději si nechte přivolat policii, která společně s vámi i poškozeným sepíše protokol a vše řádně zdokumentuje.

Ovšem pozor — nepodepisujte nikdy nic, čemu nerozumíte! V případě potřeby můžete ostatně v takovýchto situacích využít také asistenční služby, které vám vaše cestovní pojištění poskytuje. Pro komunikaci s policií či jinými zahraničními orgány se tak může hodit třeba telefonické tlumočení.

Redakce doporučuje

- Komerční sdělení -spot_img
- Komerční sdělení -spot_imgspot_img